Rozhovor s The Paranoid (Igorem)

14. dubna 2013 v 21:37 | Martinkaaa
Přinášíme Vám rozhovor s Igorem Belajem z kapely The Paranoid. Tato slovenská kapela to skvěle rozjíždí na svém jarním tour. Jak si tato kapela žije svůj sen? Čtěte dál a dozvíte se něco nového!


Pověz nám, co se u Vás stalo v poslední době nového.
Co se u nás stalo nového? V podstatě nové je asi to, že máme probíhající tour, které je teď více v Čechách, protože na Slovensku jsme už z většiny koncertovali a jsme spokojení, dneska nás Praha úplně dobila, že wow kolik lidí přišlo, jaká byla atmosféra a mimo to děláme na třetím albu. Takovou ochutnávku jsme dali ven song "Z plných pľúc" a v podstatě máme rozdělaných víc věcí, takže to dáváme pomaličku dohromady.

Když si shrneme album Dva svety, jak se Vám točilo?
Výborně. Točili jsme to v Praze a byla to úplně skvělá spolupráce se skvělým studiem, přemýšlíme, že i třetí album budeme točit v tomto studiu v Praze, neboť nám tam je strašně dobře a nechtělo se nám jít domů.

A jsi více spokojen s prvním albumem či druhým?
Nevím, to je otázka na fanouška spíš. Já jsem zaujatý vůči tomu. My jsme to všechno skládali, psali. Jako myslím si, že když jsme napsali první album byli jsme spokojení, ale když jsme napsali druhý album, tak to překonalo určité hranice a zase třetí má překonat ten druhý a takhle by to mělo nějak být. Už teď nacházíme hodně chyb na tom prvním albu, ale zase odráží to určitou část z nás, která tady byla.

Jaká skladba se ti z druhého CD hraje nejlíp, jakou máš nejradši?
Moje oblíbená skladba je Bez mena kvůli takovým citovým záležitostem a nevím, mě se hraje strašně dobře hodně skladeb z toho alba, neboť mě to baví. Baví mě ty texty, baví mě to zpívat lidem a skladbu nepatrím nikomu mám osobně hodně rád.

Jak jste nedávno vydali song Z plných pľúc, co Tě vedlo k textu?
Motivace k tomuto textu je taková, že jsem to napsal pro kapelu. Když se zamyslíš nad tím textem, tak je to zpívané členům kapely, protože my jsme ti, kteří dokáží co chtějí. Jakože v tom smyslu, že si něco vezmeme do hlavy a jdeme si za tím. Chtěl jsem napsat něco klukům, neboť oni si to zaslouží. Hodně lidí se mě ptá, že zda je to pro nějakou holku, ale ne, je to pro kluky z kapely.

Vy jste tenhle týden měli jet 4 koncerty za sebou, kromě tedy nakonec zrušeného Litvínova, jak to zvládáte?
My to zvládáme, akorát teď nás postihla nemoc, což je nepříjemné při těch koncertech, ale nejsem v tom sám, postihlo to i kluky. Ten koncert v Litvínově jsme museli zrušit. Museli jsme ho zrušit, protože jsme věděli, že Praha a Zlín jsou pro nás důležité města, které chceme odehrát a odzpívat, takže nebyla jiná možnost. Léčili jsme se na hotelu a díky tomu byl dneska i nějaký výkon.

Jak to zvládáte s prací? Pracujete i při hudbě?
Jak kdo. Já pracuji, učím moderní zpěv a zvládám to v pohodě, neboť mě to strašně baví. Mám skvělé žáky a je to pro mě práce, která mě naplňuje.

Ale když koncertujete i přes týden, nedělá Ti to s ní nějaký problém?
Nene, mám skvělé zaměstnavatele i skvělou školu, kde učím. Chápou mě a respektují, když mám nějaké koncerty. Já si to potom s těmi žáky nahradím.

Už máte odehraných plno koncertů v Česku i na Slovensku. Kde se Ti hraje líp?
Víš co, to je těžká otázka. Na Slovensku už jsme větší kapela, hráli jsme tam často. Někdy se nám i stane, že tam vyprodáme klub a v Čechách se nám to stalo zatím jen v některých městech, ale Praha byla taková, že mě úplně dorazila, že wow, bylo to super, lidi byli skvělí a velmi dobrá atmosféra. Čechy mají co dobíhat za Slovenskem, ale zase i my máme co dobíhat v Čechách. Snažíme se tu koncertovat co nejvíc, aby nás co nejvíc lidí znalo.

Právě, že už Vás zná takto dost lidí. Jaký okamžik si myslíš, že byl pro Vás zlomový?
Víš co, nevím. Podle mě je všechno o písničkách, uděláš skladbu, která nadchne nějaké lidi a ti pak kapelu posouvají. A myslím si, že nás posunulo zase druhý album. Zase nás začalo poslouchat víc lidí a teď v podstatě čekám na další album.

S jakým klipem jste nejvíc spokojený?
Jsme spokojení s Únosem. To je taková klasika, máme ho rádi a jsme s ním fakt spokojení.

A klip dva svety, jak se Vám takový akční klip točil?
Dobře se nám točil, byla to pro nás změna. Každý klip by měl mít něco nové, aby bavilo lidi na to koukat.

Řekni nám nějaký trapas, co se Vám během koncertování stal.
Asi takový velký trapas byl ten, že jsme stáli na starém, dřevěném podiu, skákal jsem a propadl se (smích). To bylo dost trapné. A jednou se mi stalo, že jsem hrál, měl jsem černé kalhoty a jak jsem zvedal nohu, tak se mi roztrhly a měl jsem pod tím tyrkysové boxerky. I to bylo dost trapné, ale tak v pohodě.

Jaký je pro Vás největší úspěch zatím?
Pro nás je největší úspěch to, že děláme co nás baví, žijeme z toho a že vidíme ty lidi, že jim to něco dává. Plno fanoušků nám říkalo, kolik jim ty naše texty a hudba dalo a to je takový pocit, že přeji to každému aby to zažil, je to skvělé.

A naopak nějaký neúspěch?
Je jasné, že nějaké neúspěchy byly. Máš sto lidí a sto chutí. Mnoho lidí si poví, že nějací emáci z kapely, ale o to nejde. Čas udělá i kapely i jejich image. Nevím, já jsem na to nekoukal nikdy. Jestli holohlavý chlapík nebo dredatý týpek, co hulí joint. Je to jedno, já se na každého dívám stejně. Každý má v sobě něco a nesnáším, když někdo soudí podle vzhledu nebo oblíkání. Nějaká část je image a jiná část je hudba. A my řešíme hudbu, snažíme se být dobří v hudbě.

Co říkáš na kapelu Faces are Fiction?
Mám je rád. To je kapela s námi spřízněná. Z Čech patří mezi moje oblíbené kapely a přitáhli jsme je sebou na koncerty jako naše čestné hosty, neboť je máme vážně rádi. Vycházíme s nimi, hrají dobrou muziku a podporuji tu kapelu, je super.

Stalo se ti, že jsi šel po ulici a rozběhla se za tebou fanynka a pokřikovala "aa tady je Igor Belaj"?
Stane se to no (smích).

A jaký z toho máš pocit?
Jak kde, ale většinou dobrý. Hlavně když jdu po cizím městě. Nedávno se nám to stalo, šli jsme prostě normálně po ulici na oběd a najednou za námi přiběhly takové holky a začaly křičet "vy jste z té kapely The Paranoid". Tak jsme se tam s nimi fotili a je to příjemné.

Chtěli byste být třeba tak slavní, že byste sebou museli tahat ochranku?
Víš co, to je taková věc, že my máme rádi úspěch, když se nám daří v tom, co děláme. Sláva je už taková věc, že se tahá spolu s tím úspěchem. Já si na to nepotrpím, nepotřebuji být stále někomu na očích, ale ono se to už tak nějak táhne s tím úspěchem. Myslím si, že je to dost na psychiku těžké, že být tak slavní a stále sebou tahat ochranku. Možná to jednou zažiji, možná ne. Nevím, potom ti řeknu.

Jaké má kapela plusy a mínusy? Co se týká i osobního života.
Má to plusy, že stále někde cestujeme, stále něco zažíváme. Bláznoství, jsme spolu a v kuse nějaká párty, lidé a je to skvělý pocit, baví nás to a nežijeme stereotyp. A má to mínusy, že kromě kapely nemáme nějaké velké kamarády a je to těžké i s holkama. Představ si, že máš kluka co jezdí pořád po koncertech, fotí se s holkami. Je to těžké co se týká těchto rodinných věcí, ale zase žijeme si rock'n'roll a je to fajn.

Dokážeš si představit, že by jsi za rok, dva kapelu nechal a věnoval se dítěti?
Hmm, dokážu si představit, že bych se věnoval dítěti, ale nedokážu si představit, že bych se nevěnoval kapele. Nevím co bude zítra, co bude za týden a nevím co se stane. Ale věřím tomu, že toto se nestane (smích).

Byl vždy tvůj sen mít kapelu nebo to bylo spontánní?
Já jsem odmalička strašně rád zpíval a vždy mě bavila hudba, snažil jsem se okolo toho motat. Měl jsem vysněné to, že jednou budu zpěvák.

Co poradíš kapele, co chce teprve začít?
Poradím, že… Musíte mít pevné nervy, trpělivost a věřit tomu, co děláte. Pokud tomu nevěříte vy, tak se to nikdy neuskuteční. Stačí, když tomu nevěří jeden člen kapely a už se to nepodaří.

Jak ty vzpomínáš na Vaše začátky?
Bylo to dost těžké. Prostě kapela z malého města, nikdo tomu nevěřil. Teď když máme před sebou velké publikum, tak tomu nikdo nemůže uvěřit. Všichni jsou z toho hotoví, že wow zvládli jste to a tak. Bylo to těžké, ale věřili jsme tomu a v tom byla naše síla, že jsme si za tím šli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lee Lee | Web | 2. srpna 2013 v 13:59 | Reagovat

super rozhovor! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.